Hiszpania / Spain,  Uczniowie,  W NO BELL / AT NO BELL

Polish culture and Europe in Park Zdrojowy

W środę, 17 kwietnia pierwszoklasiści licealiści zabrali hiszpańskich uczniów i uczennice w świat zagadek historyczno – geograficzno – kulinarnych. W trzech escape roomach przygotowali wyzwania, które przybliżyły hiszpańskiej młodzieży polską kulturę. Hiszpańskie koleżanki i koledzy musieli zmierzyć się z pytaniami o gołąbki czy pierogi, poznali Kopernika i legendę o powstaniu kraju nad Wisłą, zaś w geograficznym – po złożeniu Polski z fragmentów, odnalezionych na terenie szkoły, lokalizowali wspólnie najważniejsze polskie miasta na trójwymiarowej mapie kraju.

Nie mogło zabraknąć poloneza, którego błyskawiczną lekcję poprowadziła Hania.

On Wednesday, April 17th, first-year high school students took Spanish students on a journey through historical, geographical, and culinary puzzles. In three escape rooms, they prepared challenges that introduced Polish culture to the Spanish youth. Spanish friends had to tackle questions about cabbage rolls or pierogi, learned about Copernicus and the legend of the country’s emergence along the Vistula, and in the geography room – after assembling Poland from fragments found within the school – they collectively located the most important Polish cities on a three-dimensional map of the country.

The event wouldn’t have been complete without the dance polonaise, which was swiftly taught by Hania.

A potem wyruszyliśmy w podróż po Europie. Odwiedziliśmy wspólnie m.in. Rygę, Lwów, Göteborg czy Bilbao. W naszej podróży dotarliśmy nawet nad jezioro Onega, gdzie lodowaty wiatr przeszył nas do szpiku kości. Jak to zrobiliśmy, mając w zanadrzu jedno wolne popołudnie?
Pan Jan, nauczyciel geografii zamienił Park Zdrojowy w terytorium Europy. Uzbrojeni w mapę wędrowaliśmy po wskazanych miejscach rozwiązując przy tym różne geograficzne i przyrodnicze zagadki i szukaliśmy przyczyn i sposobów rozwiązania społecznych problemów.

Then we set off on a journey across Europe. Together, we visited places like Riga, Lviv, Goeteborg, and Bilbao. In our travels, we even made it to Lake Onega, where the icy wind chilled us to the bone. How did we manage all this with just one free afternoon up our sleeves? Mr. Jan, our geography teacher, transformed the Spa Park into a territory of Europe. Armed with a map, we wandered through designated spots, solving various geographical and natural puzzles while also searching for causes and ways to solve social problems.